Warsztaty dziennikarskie

warsztaty dziennikarskie

Klasa Ia z I LO w Łasku razem z profesor Małgorzatą Lebiodą w dniu 11 czerwca udała się do Kolegiaty na spotkanie z dziennikarzem radia Plus, panem Łukaszem Głowackim. Klasa została podzielona na dwie grupy. Gdy pierwsza grupa bliżej poznawała Kolegiatę i jej historię, druga brała udział w zajęciach prowadzonych przez pana Głowackiego.

Pani przewodnik Magdalena Binkowska oprowadziła grupę młodzieży po kościele. Opowiedziała o tym, jak powstał kościół i kto zapoczątkował jego istnienie. Dokładniej została przybliżona historia najcenniejszego skarbu kolegiaty kaplicy i ołtarza Matki Bożej Łaskiej. W łaskiej kolegiacie pod koniec ubiegłego roku oficjalnie otwarto Centrum Idei ku Humanizmowi. Utworzenie centrum wiązało się z największą w historii renowacją kościoła. Świątynia jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych w naszym województwie. Po remoncie kościoła zwiedzającym został udostępniony parafialny skarbiec. Nasza klasa mogła podziwiać drogocenne przedmioty znajdujące się w skarbcu, m.in. zdobne brewiarze pochodzące z przełomu średniowiecza i renesansu z przecudownymi iluminacjami. Zobaczyliśmy także zdobne historyczne naczynia liturgiczne, które mogliśmy podziwiać obok renesansowej komody – ręcznie zdobionej. Ciekawe wydały się również feretrony. W skarbcu znajdowały się krzyże wykonane ze zdobnego drewna. Wśród pięknych krzyży najcenniejszy został wykonany z kości słoniowej.

W Kolegiacie są prezentowane wystawy tutejszych artystów. Nasza klasa mogła podziwiać obrazy Marii Kuźmy Dolaty. Jej dzieła związane są głównie z tematyką aniołów.

Druga część spotkania odbywała się w nowoczesnej multimedialnej pracowni komputerowej, gdzie zajęcia prowadził pan Łukasz Głowacki.  Zadaniem było zredagowanie informacji o śmierci Jana Łaskiego prymasa. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć wątki historyczne, zweryfikować informacje i umieścić je w krótkiej notatce.

Zajęcia miały na celu przekazanie doświadczeń pracy dziennikarza, a także uświadomienie, jak ważne są takie cechy, jak rzetelność, obiektywizm, pracowitość i dociekliwość. Praca została ubarwiona o wątki historyczne.

Po spotkaniu Łukasz Głowacki wyraził chęć zorganizowania warsztatów dziennikarskich.

W warsztatach uczestniczyło 16 osób