Get Adobe Flash player

8 Błogosławieństw - wystawa malarstwa

8blogoslawienstw

Pani Maria Dolata, w taki sposób mówi o swojej wystawie:

Wystawa "Osiem Błogosławieństw" to moja pierwsza wystawa po niemal pięcioletniej przerwie. Przez te pięć lat tworzyłam znacznie mniej niż we wcześniejszym okresie. Jednak są to obrazy znacznie bardziej przemyślane i różne od tego, co przyszło mi wystawiać w poprzednim okresie. Moja ostatnia wystawa zarówno ta w Kolegiacie, w której goszczę już drugi raz, jak i w innych miejscach dotyczyła ikony. Ikony w sensie tradycyjnym i malarskim. Jednak moje malarskie poszukiwania pchnęły mnie dalej każąc odejść od tematu ikony w jej sztywnym znaczeniu i wyrazić siebie jak i moją wiarę przez ekspresję malarską nie zaś przez sztywne ramy stylu jakim jest ikona.

Głównym tematem wystawy jest cykl "Osiem"... to cykl szczególny i przełomowy w mojej twórczości. Pracowałam nad nim niemal dwa lata. Na ośmiu deskach olchowych o wymiarach 50x30 i grubości 5cm wykonałam w technice olejnej osiem obrazów aniołów. Aniołów niezwykłych będących moją osobistą interpretacją, a zarazem metaforą ewangelicznej sceny kazania na górze. Anioły te są kontynuacją i twórczym rozwinięciem moich wcześniejszych rozważań malarskich na temat wiary. Jednak dopiero tu puściłam wodze fantazji odchodząc całkowicie od stylistyki ikony. "Ósemka" jest dla mnie niczym spokojna melodia, której tony wybrzmiewają w moim malarstwie do dziś. Obrazy prezentowane wraz z ośmioma błogosławieństwami kontynuują ten temat przez dwa impresjonistyczne pejzaże  ukazujące okolice Kalwarii Zebrzydowskiej i dyptyk przedstawiający Anioły z "Mostu Aniołów" znajdującego się na kalwaryjskich ścieżkach. Zaś dwa najnowsze obrazy dyptyk "Zwiastowanie" i pierwszy z obrazów nowego cyku "Kobieta" - "Duch czasu" to już zapowiedź tego, co będzie... opowieści o kobiecie, jej roli w świecie i roli w wierze. Zwiastowanie, nawiedzenie, etapy w życiu kobiety i ulotny czas.

Obrazy te pokazują moją drogę, to jak zmieniłam się przez te pięć lat. Moje życie wywróciło się do góry nogami wraz z przyjściem na świat moich dzieci i to samo stało się z moim malarstwem. Nie stoję w miejscu cały czas szukam. Maluję nowe obrazy i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz zarówno tu w Kolegiacie Łaskiej jak i w innych galeriach. Mam nadzieję, że w obrazach tych każdy znajdzie coś dla siebie.

Wystawę tę dedykuję moim dzieciom Ani i Andrzejowi."

Wystawę goście Kolegiaty mogą oglądać w dniach od 7.06 do 11.07.2015 r.

Galeria foto

galeria8 dolata

PARAFIA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
i ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA w ŁASKU
ul. Warszawaska 15, 98-100 Łask
telefon: +48 43 676 19 60